Nowe Paski
    W XVI wieku Paski znajdowały się w rękach Pasikońskiej posiadającej łan gruntu. W latach dwudziestych było 119 mieszkańców w 12 domostwach. W XIX wieku Paski należały do klucza Łazowskiego. Pod koniec stulecia zostały wydzielone dla syna Gustawa Karnkowskiego - Władysława. Słownik geograficzny podaje, że dobra Paski posiadały łącznie 549 mórg, w tym gruntów ornych i ogrodów 456, łąk 65, lasów 5. Znajdowały się 4 budynki murowane oraz 9 drewnianych. W roku 1930 w dalszym ciągu właścicielem folwarku jest Władysław Karnkowski. Gospodarował on dobrami o łącznej powierzchni 429 ha. Założył Kościół oraz Straż Pożarną w Łazach. Spłacał kredyt zaciągnięty przez swojego ojca, przeznaczony na pierwotny zakup majatku w Łazach. Do roku 1945 folwark należał do Zygmunta Karnkowskiego.
    Dwór wzniesiony został około 1880 roku dla Władysława Karnkowskiego. Przez 65 lat zamieszkiwali w nim Karnkowscy. Po 1945 roku został zdewastowany, następnie odremontowany oraz zamieniony na szkołę. Obecnie pozostaje w rękach Mirosława i Elżbiety Nader. Został gruntownie wyremontowany. Należy do najpiękniejszych obiektów dworskich.
    Posiada cechy klasycystyczne. Jest budynkiem murowanym, otynkowanym. Od frontu posiada dwa ryzality oraz piętrowy ryzalit środkowy. Piętrowy ryzalit zwieńczony jest trójkątnym szczytem. Przed nim dwie kolumny ujmują główne wejście oraz wspierają balkon. Od ogrodu także występuje ryzalit, poprzedzony portykiem. W ryzalicie od strony ogrodu, na wysokości parteru i piętra znajdują się szerokie czwórdzielne okna. Budynek pokryty jest dachem czterospadowym, a piętrowy ryzalit dachem dwuspadowym. Układ wnętrz jest dwutraktowy.
    Występują resztki parku krajobrazowego z końca XIX wieku. Jest obecnie zdziczały, pełen starodrzewia.
dwór od frontu od ogrodu

Strona Główna